Jak przygotować się do wyjazdu na narty?
Sporty zimowe to bardzo popularna aktywność, którą uwielbiają zarówno dzieci jak i dorośli. Kiedy pora zimowa w pełni, ośnieżone stoki zachęcają do białego szaleństwa, dużo osób wybiera górskie kierunki i wyjeżdża zażyć ich uroków. Jednak należy pamiętać, że zimowe aktywności są równie wymagające jak te uprawiane przez cały rok, a przygotowania do nich należy zacząć już kilka miesięcy wcześniej. Jeżeli podejdziemy do tego z pewną rezerwą i odpowiednim planem, wtedy wyjazd na pewno będzie udany i dobrze wspominany.
Wzmocnij swój organizm
Niska temperatura na zewnątrz i sezon infekcyjny może spowodować spadek odporności, co zwiększa podatność na zakażenie. Dlatego warto zadbać o swoje samopoczucie już wcześniej, aby podczas wyjazdu być w pełni sił. W tym celu już na początku okresu zimowego można pomyśleć o suplementacji witamin i minerałów, które wzmocnią organizm. Wyróżnia się tutaj: witaminę D3, tran (zawierający tłuszcze omega 3 i 6 oraz witaminy: A, E i D), prebiotyki, rutozyd i witaminę C. Jednak nie należy zapominać, że podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia jest zrównoważona dieta. Zadbajmy o to, żeby dominowały w niej świeże owoce i warzywa, unikajmy potraw smażonych na rzecz gotowanych na parze i pieczonych oraz nawadniajmy swój organizm (min. 1,5 l wody dziennie).
Popracuj nad kondycją
Wydolność fizyczna na stoku powinna być bardzo ważna dla każdego miłośnika sportów zimowych. Dzięki sprawności i dobrej kondycji zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również towarzyszącym nam osobom. Dlatego planując ferie, zaleca się odpowiednio wcześniej zwiększyć aktywność fizyczną. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, powinny treningi zacząć już w porze jesiennej, według schematu 3 razy w tygodniu po 30 minut. Pozwoli to na zwiększenie akcji serca, przyspieszy krążenie krwi w organizmie i zwiększy jego tolerancję na wysiłek. Jest to niezbędne minimum, aby przygotować swoje ciało do wyczynów na stoku narciarskim. W przypadku osób bardziej zaawansowanych można skupić się na ćwiczeniach siłowych bardziej obciążających mięśnie, zwłaszcza czworogłowe uda, które najintensywniej pracują podczas jazdy na nartach.
Wybierz odpowiedni strój i przygotuj sprzęt
Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze stokiem, powinny udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie fachowcy pomogą dobrać odpowiedni dla nich sprzęt. Natomiast ci, którzy mają już swój ekwipunek, powinni go odświeżyć: naostrzyć i nawoskować narty oraz sprawdzić stan techniczny wiązań. Dodatkowo niezbędny jest ubiór dostosowany do warunków pogodowych. W tym celu trzeba wyposażyć się w bieliznę termoaktywną, odprowadzającą wilgoć z powierzchni ciała, kombinezon narciarski, kask i gogle z filtrem UV, które zabezpieczają oczy i odbijają światło słoneczne. Strój nie powinien ograniczać ruchów, być swobodny i składać się z kilku warstw tzw. ubiór na cebulkę.
Skompletuj apteczkę
Wyjeżdżając na urlop, nie można zapomnieć o apteczce, którą trzeba skompletować i dostosować do wyjazdu. Zimą warto zaopatrzyć ją w środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne np. ibuprofen, dzięki czemu szybko pozbędziemy się objawów przeziębienia czy infekcji. Poza tym należy pamiętać o możliwości powstania kontuzji i urazów, dlatego warto mieć ze sobą krem rozgrzewający DIP HOT, który ma działanie znieczulające i przeciwzapalne. Oprócz tego trzeba zabrać ze sobą leki, które przyjmujemy na przewlekłe dolegliwości i przewidzieć ilość dawek, którą należy zażyć, aby zachować ciągłość leczenia.