Garderoba na zimowy wyjazd w góry – co spakować?
Ciepłe ubrania do podstawa
Wypoczynek w górach to ulubiona forma spędzania wolnego czasu wśród tysięcy ludzi. Góry mają ten fantastyczny klimat – z jednej strony dziki, a z drugiej zdumiewający potęgą natury. Żeby jednak dobrze czuć się podczas górskich wojaży, musisz mieć ze sobą odpowiednie elementy garderoby. Pamiętaj, że w górach temperatura jest dużo niższa niż na nizinach czy na wyżynach. Nawet jeśli w Zakopanem jest 10 stopni na plusie, to w wyższych partiach gór temperatura może być nawet o kilka stopni niższa. Kiedy turyści przemierzają Krupówki w T-shirtach i szortach, na szczycie Kasprowego Wierchu może wiać bardzo silny wiatr, a ludzie docierający na szczyt mają na sobie swetry i grube kurtki. W Twoim górskim bagażu musi się więc znaleźć miejsce na ciepłe ubrania, bo zima w górach może być naprawdę sroga. Odstępstwem od tej zasady jest tylko sytuacja, kiedy jedziesz w góry w szczycie sezonu letniego i nie masz zamiaru przemierzać szlaków, a jedynie zwiedzać najpopularniejsze miejsca i odpoczywać w hotelu.
Grube swetry
Bez względu na to, czy jedziesz w góry w styczniu, czy w maju, w Twojej torbie podróżnej muszą się znaleźć ciepłe swetry i to przynajmniej dwie sztuki. Tak naprawdę każdą rzeczy warto zabrać ze sobą w przynajmniej dwóch sztukach, bo w górach często pada deszcz lub śnieg, więc musisz mieć ubranie na zmianę. Najlepiej wybierać swetry wełniane lub z dużą domieszką wełny. Takie modele możesz porównać łatwo przeglądając swetry damskie na https://inspiracjemodowe.pl/swetry. Swetry przeznaczone na górskie wyjazdy powinny mieć dosyć ciasne sploty – im mniejsza odległość dzieli jedno włókno od drugiego, tym sweter gwarantuje lepszą izolację termiczną. Na pewno warto mieć ze sobą jeden sweter z golfem i jeden z dekoltem wykończonym na okrągło.
Odzież termoaktywna
W górach zawsze przydaje się bielizna termoaktywna i to niezależnie od pory roku. Dobrej jakości bielizna tego typu będzie latem chłodzić, natomiast zimą zapewniać ciepło. Odzież termoaktywna jest bardzo uniwersalna, a dzięki dobremu dopasowaniu do ciała, można ją nosić właściwie pod każdym ubraniem, zarówno tym przeznaczonym na co dzień, jak i typowo sportowymi rzeczami. W góry warto wybierać przede wszystkim ubrania termoaktywne wzbogacone o jony srebra, gdyż te jony sprawiają, że materiał działa antybakteryjnie i chroni skórę przed namnażaniem się bakterii.
Buty górskie i obuwie na zmianę
Wybierając się w góry, musisz dobrze przemyśleć wybór obuwia, przy czym jedna para butów z pewnością Ci nie wystarczy. Obowiązkowo należy wziąć ze sobą specjalne buty trekkingowe. Takie obuwie cechuje się wzmocnioną konstrukcją, traktorową podeszwą, możliwością wiązania pozwalającą na dopasowanie butów do kształtu i wielkości stopy, a także odpornością na nasiąkanie wodą. Buty trekkingowe występują w dwóch wersjach – zarówno zimowej z wyższymi cholewkami, jak i letniej z niskimi cholewkami. Buty do trekkingu najlepiej zabrać ze sobą z domu, ale zapominalscy kupują je na miejscu. W górskich miejscowościach nie brakuje sklepów z profesjonalnym wyposażeniem turystycznym, ale niestety w tych sklepach obowiązują dość wysokie ceny. Przeważnie buty górskie lepiej jest kupić przez internet, jeszcze przed wyjazdem, bo zapłacimy za nie dużo mniej.
Oprócz butów trekkingowych należy mieć ze sobą też sportowe obuwie, adidasy lub trampki, w których będzie można się wybrać na spacer lub na zakupy. W hotelu obowiązkowo musimy mieć klapki lub japonki kąpielowe. Jeśli nie chcesz brać dwóch par butów sportowych, to przed wyjazdem zaopatrz się w specjalną suszarkę do obuwia – na pewno przemoczysz przynajmniej jedną parę butów.
Odzież narciarska
Jeśli wybierasz się na narty lub na snowboard, to musisz się zaopatrzyć w specjalną odzież narciarską, ale takiej odzieży nie trzeba kupować. Można ją wypożyczyć właściwie w każdej wypożyczalni nart. Jeśli jeździsz na nartach stosunkowo rzadko, to wypożyczenie będzie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem – ta metoda pozwoli Ci też zmniejszyć bagaż. Im większą objętość mają konkretne rzeczy, tym bardziej trzeba się zastanowić, czy na pewno opłaca się je brać ze sobą? Niektóre elementy wyposażenia możesz kupić lub wypożyczyć stosunkowo tanio na miejscu.